Bir Sayfa Seçin

Anasayfa

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Bitki Koruma

Bitkilerin hastalık,zararlı ve yabancı otlardan korunmasına bitki koruma denir.
Dünya nüfusunun hızla artması, yeni yerleşim alanlarının açılması, erozyon gibi doğa olaylarının sonucu tarım alanlarının azalması bitkisel üretimde verimliliğin arttırılması,yeni kurulan yeşil alanlarının artması zirai mücadele zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Bitki Besleme

Beslenmeleri yönünden bitkilere bağımlı olan insan ve hayvanlar bitkisel ürünlerde kimyasal gıda enerjisine dönüştürülerek depo edilmiş güneşin fiziksel enerjisinden yararlanmak suretiyle güç kazanır ve aktivite gösterirler. Dün olduğu gibi günümüzde de insanlar, bitkilere ve bitkilerin beslenmelerine ilgi göstermektedir. Bu ilgi gelecekte de yoğunlaşarak sürecektir.

Gelişmesi için gereksinim duyulan bitki besin elementlerinden birini, yeterince alamayan bitkide ortaya çıkan özel noksanlık belirtilerini ürünün nitelik ve niceliğinde olumsuz etkilenmeler izler. Böyle bitkiler ile beslenen insan ve hayvanlarda görebildiğimiz yada göremediğimiz pek çok sorun oluşur. Her gün severek yediğimiz meyve ve sebzelerde çoğunlukla görülen renk, şekil, tat v.b. bozukluklar yetersiz yada dengesiz bitki beslemenin bize ulaşan görünür işaretleridir. Karnı doymuş mutlu bir insan topluluğunun yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri bitkilere uygulanacak yeterli besleme ve gelişme yöntemleri ile yakından ilgilidir. O nedenle bitki besleme ilmi önemli bir bilim dalı olarak insanlığın hizmetindedir.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text][BetterWeather location_name=”Izmir” style=”normal” bg_type=”static” bg_color=”#0456C4″ unit=”C” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]